Хто кого із кандидатів на посаду мера Луцька підтримав напередодні другого туру виборів

Хто кого із кандидатів на посаду мера Луцька підтримав напередодні другого туру виборів

У Луцьку місцевий партійний осередок ВО «Батьківщина» заявив про підтримку у «другому турі» виборів кандидата на посаду Луцького міського голови Ігоря Поліщука («За майбутнє»), натомість «Європейська Солідарність» та окремі кандидати-переможці «першого туру» виборів закликали голосувати за його опонента Богдана Шибу (самовисування). Також останнього підтримав Народний Рух України.

Громадянська мережа ОПОРА зібрала заяви про підтримку кандидатів з боку учасників місцевих виборів 2020 року. Враховували лише «політичні» повідомлення – від імені партійних осередків чи кандидатів-представників інших партій, які брали участь у виборах 25 жовтня.

Нагадаємо, за результатами голосування 25 жовтня за Ігоря Поліщука проголосували 18 тисяч 934 виборці, а Богдан Шиба отримав 7 тисяч 662 голоси.

Відтак, про свою підтримку кандидатам заявили політсили, їхні ексопоненти та інші учасники місцевих виборів 25 жовтня 2020 – як-от новообрані депутатами Луцької міської ради кандидати.

Зауважимо, що Ігоря Поліщука, окрім представників партії «За майбутнє», яка висунула його кандидатом на вибори, публічно підтримали представники луцької «Батьківщини».

Зокрема, 3 листопада на сайті Волинського осередку ВО «Батьківщина» з’явилася заява Луцької міської парторганізації на підтримку Ігоря Поліщука. У тексті заявляють, що не підтримують Богдана Шибу, згадуючи й про те, що раніше він був членом ВО «Батьківщина». Натомість «офіційно заявляють про підтримку» Ігоря Поліщука, описуючи його особисті якості та посилаючись на перспективи Луцька під його головуванням.

Щодо Богдана Шиби, то його підтримали представники партії «Європейська Солідарність».

7 листопада на сайті телеканалу «Прямий» з’явилося повідомлення про підтримку Богдана Шиби з боку Луцької міської організації «Європейської Солідарності». У новині вкладене відео із брифінгу кандидата, у котрому беруть участь обрані депутатами Луцької міської ради Юрій Моклиця (котрий також раніше кандидував на посаду міського голови), Олександр Ніколайчук, Валентина Малютіна, Микола Яручик та кандидатка до Волинської обласної ради (№1 у єдиному списку), очільниця обласного осередку партії Юлія Вусенко. Шиба натомість зазначає, що підтримуватиме ініціативи представників «Європейської Солідарності», спрямовані на покращення життя міста.

повідомлення прямого про європейську солідарність

Зауважимо, що напередодні вищевказані новообрані депутати Луцької міської ради Микола ЯручикВалентина Малютіна та Юрій Моклиця записали окремі відеоролики на підтримку Богдана Шиби, у котрих закликають підтримати кандидата під час голосування 15 листопада. У роликах присутнє також гасло, під яким кандидат проводив передвиборчу кампанію.

До слова, підтримку Богдану Шибі висловили й представники Народного Руху України, однак зробили це ще до першого туру виборів. Зокрема, 21 жовтня на офіційній сторінці у Facebook кандидата виклали ролик із лідером партії Віктором Кривенком, записаний на центральній площі Луцька. У ролику він закликає голосувати за Богдана Шибу та партію. Зауважимо, що починався він із заставки із фото Богдана Шиби та інформації про те, що він проходить у «другий тур». Також наприкінці відео озвучують гасло, яке кандидат використовував у своїй кампанії. 23 жовтня цей допис перепостили й на сторінку волинського осередку Народного Руху України.

Зауважимо, що згідно із даними Бібліотеки реклами Facebook, із офіційної сторінки кандидата станом на 7 листопада рекламували принаймні 4 дописи про підтримку Богдана Шиби – зокрема, Народним Рухом України (транслювалася до 23 жовтня), Миколою Яручиком, Валентиною Малютіною та Юрієм Моклицею. Оплачував цю рекламу Святослав Лесюк. Кожен із дописів транслювався із застереженням та коштував від 0 до 100 доларів. Окрім того, ще один екскандидат на посаду міського голови висловив свою позицію щодо голосування у другому турі.

Роман Бондарук («Слуга народу»), котрий не втрапив до другого туру, однак за результатами голосування пройшов у депутати Луцької міської ради, 4 листопада виклав пост, у котрому подякував за віддані за нього голоси. Наприкінці він зазначає, що він особисто та партія не висловлюють підтримки жодному із кандидатів. Однак далі у дописі йдеться, чому він вважає неприпустимою підтримку Богдана Шиби.

Відповідно до статті 15 Виборчого Кодексу України участь громадян України у виборах є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у голосуванні на виборах, а також у висуванні кандидатів, у передвиборній агітації, в інших виборчих заходах чи у здійсненні інших виборчих процедур, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 6 статті 278 Виборчого Кодексу України міська (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) територіальна виборча комісія приймає рішення про проведення повторного голосування, якщо до виборчого бюлетеня на виборах міського голови було включено більше двох кандидатів на посаду міського голови і за підсумками голосування в день виборів жоден із кандидатів не отримав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

 

Центр журналістських розслідувань “Сила правди”