Каністерапія – “лапа дружби”, що лікує

Каністерапія – “лапа дружби”, що лікує

Каністерапія – це метод соціальної та медичної реабілітації з використанням спеціально відібраних та навчених собак. Ця терапія поєднує в собі елементи педагогіки, психології, лікувальної фізкультури та медичної реабілітації. Головна роль пса в цьому процесі – привернути увагу пацієнта, викликати довіру і мотивувати до необхідної для лікування діяльності.

В Україні каністерапія тільки починає своє становлення і втілюється на практиці переважно завдяки волонтерським ініціативам та міжнародним програмам. Так, наприклад в Луцьку розвиток цього терапевтичного методу відбувається в рамках проекту «Каністерапія UA-BY». Ця ініціатива реалізується в Україні (Волинська, Рівненська, Київська, Житомирська, Чернігівська області)  та Білорусі (Брестська і Гомельській області), завдяки фінансуванню європейської Програми транскордонного співробітництва «Білорусь-Україна».

«Даний проект спрямований на підготовку фахівців з каністерапії та передбачає проведення ряду терепевтичних заходів орієнтованих переважно на дітей з інвалідністю та людей, які хочуть освоїти навички у цій сфері. Крім цього, в комунальному підприємстві «Ласка»  будується майданчик для занять із каністерапії, який працюватиме й після завершення проекту. Також на території цього комунального закладу буде розміщено три вольєри. Там працюватимуть спеціально відібрані собаки, які мають  бути слухняними, чемними та йти на контакт. Собаки з вулиці бувають абсолютно різні, тому потрібно робити суворий відбір. Для цього у нас є кінологи, які слідкують та дивляться чи тварина підходить для цієї справи», – зазначає координатор проекту Антоніна Гошовська.

Також, в рамках цієї ініціативи у Луцьку відбувся шестиденний тренінг для представників України та Білорусі за участю каніс-терапевта з Литви Анди Пекшени. Метою проведення цього заходу, як для спеціалістів так і для батьків, було ознайомлення з більшістю аспектів анімалотерапії та обговорення ключових питань, що стосується співпраці кінологів, логопедів, дефектологів, психологів та батьків.

«Важливо, що учасники цього заходу не лише змогли почути про успішні практики каністерапії в країнах Європи, а й пройти тестування та сертифікацію. Переконана, що вони й далі будуть розвивати ці навички», – розповідає Антоніна Гошовська.

Важливо зазначити, що деякі заходи ініціативи розраховані не тільки на дітей з інвалідністю, а й на всіх бажаючих. Зокрема, з серпня цього року у Волинській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбуваються  заняття для школярів «Почитай мені»,  в яких беруть участь всі охочі.

«Під час ознайомчого заняття діти читали правила поведінки з собакою, де наша чотирилапа волонтерка лабрадор Лампа приймала активну участь у виборі правильної картинки для конкретного правила. Окрім того, учасники наших занять створили книгу «Dog`s rules» у вигляді коміксів, яка залишилася в бібліотеці», – зазначає асистент менеджера проекту, логопед Анна Павлось.

Усі заходи ініціативи користуються популярність серед місцевої громади. Це свідчить про їх актуальність та зацікавленість лучан каніс-терапією. Водночас, тільки завдяки підтримці міжнародних донорів та силах громадських активістів  масштабних зрушень не відбудуться. Розвиватися чи ні каністерапії в нашій державі також залежить і від організаційної та фінансової підтримки владних органів. До прикладу, в Польщі існує окрема професія каніс-терапевта, в Росії діє профільна міністерська програма, а в США працюють окремі анімалотерапевтичні клініки. Тому, працівники та волонтери проекту«Каністерапія UA-BY» сподіваються, що їх діяльність дасть поштовх до активного розвитку цього терапевтичного методу  й в Україні.