Іронічно-серйозно про бюджетні гроші для ЗМІ

Інші видання про це вже писали, а я вирішив трішки це переграти та внести свою лепту у дискусію на цю тему.

 

Якщо позиції нема, то її легко змінити

В перші дні свого призначення голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик у доволі категоричній формі заявив, що за його керівництва обласна влада не буде виділяти кошти місцевим ЗМІ для висвітлення своєї діяльності. Мовляв, ми робимо роботу, якщо журналістам це цікаво – нехай розказують про це громадянам. Такою була позиція чиновника в липні 2014 року.

Та розпочався бюджетний процес. І, о диво! В проекті бюджету записали 654 тис. грн. на підтримку періодичних видань (газет та журналів)! Це хоч і менше ніж у минулому році на 320 тис., але всерівно гроші чималі.

А як же позиція голови ОДА?

А він, виявляється, її змінив. І вже у січні 2015 року аргументовано заявляє, що підтримувати ЗМІ треба. Бо так, мовляв, його переконали журналісти. От тільки не уточнив які саме. Мабуть ті, які раніше отримували ці кошти.

Власне відео, оформлене завдяки моєму колезі Сергію Шараєвському, все демонструє наочно.

Але у мене, відповідно, виникає кілька питань:

  • Навіщо було раніше говорити про те, в чому не розібралися?
  • Чому це питання обговорили у вузькому колі, якщо влада прагне бути відритою?
  • Чи не варто ці кошти спрямувати на більш актуальні напрямки?

 

Чия рука і кого кормить?

На жаль, рік після Майдану-2 не продемонстрував якісних змін у ставленні влади до ЗМІ. Звісно, цензури нема. Але і далі є любов лише до «приємних» сюжетів та статей, несприйняття критичних матеріалів, ігнорування альтернативних думок. І далі більшість комунальних та державних засобів масової інформації обслуговують потреби влади, а не працюють для відстоювання інтересів громади. І це десь логічно, адже саме влада дає кошти на функціонування цих ЗМІ.

То може не потрібна бюджетна підтримка для ЗМІ?

Якщо влада хоче про щось повідомити громаду то нехай сама робить інформаційний продукт: статтю, сюжет, програму. Для цього в штаті апарату ОДА є відповідні фахівці. А вже ЗМІ будуть поширювати ці матеріали, якщо звісно, вони будуть цікаві.

Або інакше: є потреба у матеріалі на певну тематику – нехай різні ЗМІ роблять свій продукт і тоді якась нейтральна комісія визначає чий продукт кращий і за нього вже нехай платяться гроші.

Бо виходить так, що чиновники за рахунок наших податків замовляють в ЗМІ «музику» про себе і для себе.

А чи подобається така музика платникам податків? Хтось їх питав?

Про інформаційну безпеку тут писати не буду, це тема окремої розмови…

 

Раз є годівничка, то пустіть до неї всіх

Але змінити звички та підходи до роботи СИСТЕМИ не так то і просто. Навіть коли в крісло чиновника сяде нова людина, вона всерівно, зазвичай, буде діяти, як її попередник. Тож в обласному бюджеті таки передбачили кошти для підтримки ЗМІ.

Ну раз так, подумав я, то чим ми гірші за інших? (Я про «Громадське.Волинь»)

Про владу пишемо регулярно, правдиво, і головне «з активною позицією», як і просив голова ОДА. То може обласна влада і нас підтримає?

Тож вирішив – буду ініціювати перед облдержадміністрацією та облрадою, щоб частину цих коштів дали для незалежного медіа. Ну хоч 100 тис., для початку!

І повірте, наш колектив гарантує, що ці кошти будуть використані ефективно і волиняни дізнаються правдиву інформацію про роботу обласної влади.

Більше того, обіцяємо всеукраїнський розголос щодо найбільш вдалих владних ініціатив, колеги з Києва допоможуть.

А ще буду пропонувати, щоб ці кошти розподілялись відкрито та без обмежень щодо форми власності ЗМІ.

 

А хто у нас «прикормлений»?

Якщо чесно, мені дуже б хотілося побачити як ці кошти витрачалися у 2014 році. Тож паралельно із блогом відправляю запит на Київський майдан. Спробую для себе вияснити перелік ЗМІ та суми коштів, що були надані кожному з них у 2014 році та в який спосіб і ким відбирались ЗМІ, яким була надана така фінансова підтримка з обласного бюджету.

Хтось в ОДА знову скаже – а чому лиш тепер цим цікавлюсь, а раніше мене ці питання не хвилювали.

Ну бо раніше була ж бандитська влада, а толку в неї було щось питати 🙂 .

Якщо ж серйозно – раніше я не займався розвитком незалежного медіа, тож й ці кошти не дуже цікавили.

А тепер цікавлять. Тому із нетерпінням чекатиму відповіді на мої питання.