Луцьк посів друге місце у загальнонаціонального рейтингу публічності

Луцьк посів друге місце у загальнонаціонального рейтингу публічності

Луцьк посів друге місце у загальнонаціонального рейтингу публічності органів місцевого самоврядування за результатами дослідження 2018 року і тим самим покращив минулорічний показник на одну позицію. Результати моніторингового дослідження представили аналітики ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» у вівторок, 1 жовтня у Луцьк.

Цьогорічний результат Луцької міської ради – 78,13% все ще відповідає задовільному рівню публічності. Додаткових 5.83% балів у порівнянні з 2017 роком (Індекс публічності 2017 року становив 72,3%) все ще не вистачило Луцьку, щоб потрапити в категорію «публічних міст». 

Під час публічної презентації результатів дослідження представниця Громадянської мережі ОПОРА на Волині і виконавчий директор Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Катерина Шарпата розповіла, що такий результат Луцька зумовлений, перш за все, зростанням показників публічності секретаря ради, виконуючого обов’язки міського голови (з 59% у 2017 році до 75,95% у 2018 році). Разом з тим, підвищився і показник публічності виконавчих органів ради (з 75% у 2017 році до 82,33% у 2018 році). Натомість, показник публічності депутатського корпусу дещо знизився (з 80% у 2017 році до 75,80% у 2018 році).

Експертка також зауважила, що оскільки в Луцьку уже протягом трьох років відсутній міський голова, у дослідженні враховувались результати діяльності секретаря ради і за сумісництвом виконувача обов’язки міського голови Григорія Пустовіта. Відтак, у порівнянні з 2017 роком показник публічності міського голови підвищився на 16,95% і нині становить 75,95%. Перш за все, це можна пов’язати з тим, що протягом 2017 року тричі змінювався секретар ради і, відповідно, в.о. міського голови. У 2018 році ситуація стабілізувалась і обов’язки міського голови протягом року виконувала одна особа.

Разом з тим, у 2018 році показник публічності виконавчих органів Луцької міської ради у порівнянні з 2017 роком підвищився на 7,33% і становить 82,33%. Основна причина – оприлюднення більшої кількості публічної інформації на офіційному сайті Луцької міської ради щодо роботи виконавчих органів. 

«З-поміж усіх суб’єктів владних повноважень у Луцьку лише депутатський корпус міської ради  продемонстрував зниження показників публічності у поточному році. У порівнянні з 2017 роком, коли цей показник був на рівні 80%, цьогоріч він знизився до позначки 75,8%. В першу чергу це пов’язано з недостатнім висвітленням інформації про депутатів на сайті міськради та  відсутністю практики публічного звітування окремих місцевих обранців», – зазначила Катерина Шарпата.

На показники публічності Луцької міської ради загалом позитивно вплинув факт системного оновлення інформації та наповнення нового сайту Луцькради (https://www.lutskrada.gov.ua). Стара версія сайту з початку 2018 року уже не оновлювалась, а наявна там інформація поступово переносилась на нову платформу. Разом з тим, значною проблемою залишається відсутність ефективної системи пошуку інформації на веб-сайті ради, що значно ускладнює роботу з даними. Зокрема, на офіційному сайті ради відсутній контекстний пошук по усій текстовій інформації за ключовими словами, а також пошук в базі даних нормативно-правових актів, що розміщені на сайті (можливий лише пошук документів за повню назвою або за категоріями).

Загалом ключовими проблемами в аспекті публічності муніципалітету залишаються відсутність практики звітування посадовців і депутатів на відкритих зустрічах перед мешканцями; відсутність на сайті міськради декларацій про доходи депутатів та керівників виконавчих органів; відсутність стратегії розвитку міста; відсутність біографічних відомостей на сайті міськради щодо більшості депутатів. Натомість найкращою є ситуація із функціонуванням Центру надання адміністративних послуг, забезпеченням доступу до публічної інформації, , модернізацією веб-сайту муніципалітету, впровадження інструменту електронних петицій і громадського бюджету.

Наприкінці заходу були озвучені рекомендації щодо підвищення публічності міського голови, виконавчих органів та депутатів, які націлені на усунення негативних факторів, що вплинули на результат міста Луцька у загальнонаціональному рейтингу публічності.

Довідково: Індекс публічності – це загальнонаціональна кампанія моніторингу прозорості, відкритості та підзвітності діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Об’єктом моніторингу є міські ради в обласних центрах України. У 2019 році вимірювання здійснювалося також у тимчасово перенесених обласних центрах Донецької та Луганської областей. 

Проект реалізовується уже шостий рік поспіль й має на меті оцінити, наскільки публічно приймаються рішення і втілюється в життя політика муніципалітетів, і яким є внесок основних суб’єктів місцевого самоврядування – міського голови, депутатів та виконавчих органів – в цей процес. Система показників Індексу публічності розроблена на основі положень українського законодавства та міжнародних стандартів у сфері публічності муніципальної влади. Результатом проведеної кампанії є публікація щорічного всеукраїнського дослідження – «Індекс публічності місцевого самоврядування 2018».