Хто відповідальний? У волинських заповідних зонах триває свавілля, — екоактивісти

На території природно-заповідного фонду Волині продовжують вести будівництво, полювання, незаконні та недоцільні рубки, — заявляють екоактивісти

Хто повинен нести за це відповідальність і які об’єкти потерпають найчастіше, розповіли в середу, 27 березня, під час прес-конференції «Знищення заповідних зон Волині – злочин без покарання?». Таким чином представники Міжнародної благодійної організації «Екологія-право-людина» та ГО «Волинська Фундація» підвели підсумки своєї діяльності за рік, що минув.

Аналітик МБО «Екологія-право-людина» Петро Тєстов стверджує, що Волинь унікальна не тільки завдяки природним ресурсам і біорізноманіттю, а й через свавілля у лісовій галузі. Зокрема, гостро постає проблема санітарних рубок. Аналітик зауважує, що вони не завжди є доречними. Яскравий приклад – боротьба волинських лісівників з короїдом.

«Комахи короїдів харчуються сосною, вони не можуть жити на дубі чи на вільсі. При цьому, під виглядом боротьби зі шкідником в Ківерцівському лісгоспі, заказнику «Зубр», інших рекреаційних місцях, проводять суцільні рубки по вільховим лісам», –  запевняє Петро Тєстов.

Не менш поширеною проблемою є полювання на заповідних територіях. Представник ГО «Волинська Фундація» Павло Данильчук на власні очі побачив ситуацію в Ківерцівському національному природному парку «Цуманська пуща».

«Там були розташовані мисливські вежі, які потім знесли екологічні активісти, тому що Ківерцівський національний парк та правоохоронні органи не виконували своїх функцій. Ми виявили сліди ведення мисливства, тобто спеціальні місця для прикормки тварин, постріляні дерева, гільзи. Це показує брехню тимчасового керівника Держлісагентства Володимира Бондаря, який заявляв, що там буде вестися не полювання, а мисливське господарство, тобто розведення, підкормка тварин», – розповідає Павло Данильчук.

Зі слів активістів, за незаконні дії у заповідних зонах повинні нести відповідальність Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства, Державне агентство лісових ресурсів України, науковці кафедри лісового та садово-паркового господарства СНУ імені Лесі Українки, ДСЛП «Херсонлісозахист». До слова, саме ДСЛП «Херсонлісозахист» відповідає за Волинську область згідно з розпорядженням керівника Держлісагентства. На ситуацію також можуть вплинути Державна екологічна інспекція, Волинська обласна державна адміністрація, прокуратура Волинської області.

«В межах природно-заповідного фонду Волині не повинно вестися будівництво, полювання і незаконні рубки. Природно-заповідний фонд – це унікальне надбання всього народу України. Більшість його волинських територій входить до складу Смарагдової мережі Європи, тобто вона охороняється тепер ще й на рівні Європейського Союзу, і ми будемо працювати над її збереженням», – резюмував Петро Тєстов.

Додамо, що усі зафіксовані порушення у лісовій сфері активісти можуть підвердити документально. Більше того щодо багатьох із них, вони звернулися до правоохоронних органів. Втім, ситуація із розслідуваннями цих порушень — невтішна.

Юлія КАРМАНСЬКА, Марія ДОМАНСЬКА