«Громадське.Волинь» підтримує «UA:ПЕРШИЙ»

«Громадське.Волинь» підтримує «UA:ПЕРШИЙ»

«Громадське.Волинь» як одне з небагатьох незалежних медіа на Волині усвідомлює важливість існування незалежної журналістики. Тому, ми відкрито підтримуємо UA:ПЕРШИЙ та вимагаємо не тиснути на це ЗМІ, шляхом фінансових обмежень. Такі дії тілкьи доводять волю влади, придушити свободу слова. Далі подаємо текст звернення, під яким підписуємося.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ, ВЕРХОВНОЇ РАДИ ТА УРЯДУ УКРАЇНИ щодо дофінансування Суспільного мовлення (НСТУ) та відновлення аналогових трансляцій телеканалу UA: ПЕРШИЙ

Ми, представники громадянського суспільства України, громадські організації, висловлюємо обурення з приводу ситуації незаконного недофінансування Суспільного мовника України (ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України”), що призвело до зникнення з аналогового ефіру національного телеканалу UA: ПЕРШИЙ.

Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (Концерн РРТ), що надає послуги трансляції телевізійного сигналу Національній суспільній телерадіокомпанії України, 25 вересня вимкнув аналогові трансляції Суспільного телеканалу UA: ПЕРШИЙ за борги. Такі борги виникли тільки через те, що для НСТУ не було передбачено належного фінансування з боку держави, і телерадіокомпанія кілька місяців не могла сплачувати за послуги Концерну РРТ. Керівництво Суспільного неодноразово повідомляло про таку загрозливу ситуацію і попереджало про зростання боргів через незаконне недофінансування, проте по сьогодні жодних кроків для вирішення цієї ситуації урядом не зроблено. Натомість дев’ять місяців звучали тільки обіцянки дофінансувати Суспільне мовлення, як того й вимагає закон.

Відповідно до Закону “Про Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні”, бюджет Суспільного мовника має становити 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. У 2018 році ПАТ “НСТУ” мала б отримати з бюджету 1,54 мільярда гривень, проте Міністерство фінансів урізало цю суму до неповного мільярда, а Верховна Рада зменшила до 776 мільйонів, тобто затвердила лише половину необхідного для телерадіокомпанії бюджету.

Урізане вдвічі фінансування позбавляє компанію коштів необхідних на оплату трансляції і виробництво програм, сплату обов’язкових внесків та платежів, не кажучи вже про модернізацію усіх регіональних та всеукраїнських теле- і радіоканалів Суспільного. Дефіцит бюджету Суспільного мовника у 2018 році становить 759 млн грн. Це означає, що під загрозою зникнення з ефіру зараз перебувають 31 теле – та радіоканал, серед яких не лише UA: ПЕРШИЙ, а й канали UA: КУЛЬТУРА, UA: КРИМ, всі регіональні телеканали, а також всі три радіоканали UA: Українське радіо.

Фактично відбувається фінансовий тиск на єдиний незалежний медіа-ресурс країни, що не належить олігархам, а служить і підзвітний виключно українському суспільству. У

передвиборчий період ця ситуація розцінюється нами як спроба знищення Суспільного мовлення в Україні та спосіб прямого політичного тиску на НСТУ.

Медіа-реформа – одна з найважливіших серед демократичних реформ в Україні. Вона є частиною міжнародних зобов’язань України перед Європейською спільнотою.

За рік роботи команда керівництва Суспільного мовника об’єднала розрізнені колись обласні державні телерадіокомпанії у єдину незалежну медіа-компанію, провела адміністративну реформу, впровадила прозору систему звітності, запровадила об’єктивні та незалежні стандарти у роботі служби новин, розробила концепцію мовлення нацменшин, запустила численні освітні, культурні та розважальні теле- і радіопроекти та отримала позитивні відгуки про хід реформи від європейських експертів, міжнародної спільноти. Проте не отримала жодної підтримки від української влади.

Ми звертаємось до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та Уряду України з вимогою погасити борги НСТУ, спричинені незаконним недофінансуванням, та відновити мовлення телеканалу UA: ПЕРШИЙ по всій території України.

Закликаємо Верховну Раду України ухвалити зміни до державного бюджету України на 2018 рік і дофінансувати ПАТ “НСТУ” відповідно до закону.

Просимо Президента України Петра Порошенка взяти під особистий контроль ситуацію фінансування Суспільного мовлення та забезпечити неухильне дотримання Державою Україна в особі відповідальних органів влади Закону “Про Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні”.