Вишки 5G викликають коронавірус?

Вишки 5G викликають коронавірус?

Звідки взявся Міф про те що вишки 5G викликають коронавірус? Відповідає медійна експертка, фактчекерка та блогерка Альона Романюк. 

«Це одна із конспірологічних теорій, яка масово поширювалася весною 2020 року разом із поширенням коронавірусу у світі. Взагалі цю теорію потрібно розділити на дві складові. 

Перша складова це власне фейки про 5G,  і друга – про походження коронавірусу, який згодом і пов’язали конспірологи. Взагалі, коли з’являється будь-яка нова технологія, вона викликає певне нерозуміння у суспільстві. А там, де є нерозуміння чогось, з’являються фейки, маніпуляції, різночитання і так далі. Власне колись було багато фейків про мобільний зв’язок, потім про 3G і тоді ці фейки перетворилися у фейки про 4G.

 У 2019 році, коли почалося масове розгортання мережі 5G у світі, фейки про 4G перекочували у фейки про 5G. Користувачі публікували десятки фотографій, де, нібито, радіації біля антен 5G. В Україні ще у 2019 році на сайті Президента висіла петиція «Про заборону впровадження 5G». Власне розповідали у соціальних мережах про те, як 5G впливає на організм людини, що зробить з людей чіпованих овець, про те що в Нідерландах загинули пташки і так далі. Тобто фейків було достатньо багато, але все зводилося до того, що з людей хочуть зробити якихось управляємих роботів або чіпованих рабів і так далі. 

Згодом у 2020 році, коли почав масово поширюватися коронавірус, у Європі та світі було багато питань про те: а що ж це за вірус? А як він передається. І деякі конспірологи співставили, так би мовити, “2 + 2” і почали поширювати інформацію про те, що саме вишки 5G, нібито, передають коронавірус. І тому треба руйнувати ось ці антени скрізь, де тільки можна. Нісенітниці про те, що, нібито, 5G викликає вірус або послаблює імунну систему або робить людей вразливими до цієї хвороби поширювали і актори, і боксери, і ведучі у США, Росії і в Україні в тому числі.

У квітні 2020 року православна церква Молдови російською мовою публікує заяву про те, що, нібито, вишки 5G і вакцина це – така глобальна змова “сильних світу цього” задля встановлення контролю над усім людством і, нібито, вакцини будуть виступати як чіпами або передавачами певних команд, а 5G – це от, власне, технологія, якою, нібито, будуть контролювати ось ці чіпи. 

Паралельно ось цю конспірологічну теорію поширювали у Ютубі та тік-тоці у форматі відео. Наприклад, на Ютубі вийшло два великі документальні фільми. Вони були англомовні, але згодом їх переклали також російською, задля поширення на територію колишнього Радянського Союзу. Власне, до того як видалили ці два документальні фільми під назвою «Пландемія», в яких йшлося про вишки 5G і поширення коронавірусу, ці відео подивилися понад 20 мільйонів користувачів. І ось це, власне, той випадок, коли брехня повторена тисячу разів… вона не стає правдою, але люди у неї починають вірити як у правду. 

Підтвердженням цього є те, що у Великій Британії весною 20-го року, повіривши у всі ці конспірологічні теорії, люди пішли руйнувати вишки 5G, а також зруйнували метеостанцію, яку випадково сприйняли за антену 5G. 

Якщо підсумувати, то COVID – це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. А 5G використовує для зв’язку радіохвилі і наразі немає жодного підтвердження зв’язку, між поширенням коронавірусу і вишками 5G. Це – міф”.

Подкаст підготовлений громадською організацією “Волинська фундація” в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст подкасту є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій