Енергія верби

ЩО ЦЕ ТАКЕ?

В умовах побудови енергетичної незалежності України зростає увага до локальних енергетичних ресурсів, – тих, що здатні забезпечити потреби населення певного регіону. Окрім відомих альтернатив, таких, як сонячна та вітрова енергія, експерти звертаються до ресурсів, поширених тільки у певному середовищі. На територіях із підвищеною вологістю та відносно великою кількістю опадів ефективним є вирощування так званих «енергетичних культур» – біомаси, яку спалюють для виробництва тепло- та електроенергії. На Волині з цією метою вже упродовж шести років вирощують енергетичну вербу.

Виведені селекціонерами особливі сорти верби, які швидко ростуть і дають великий приріст біомаси. Кінцевим продуктом є вербна тріска – тверде біопаливо, що є альтернативою традиційних енергоносіїв, зокрема газу.

Про особливості цього виду біопалива детальніше розповідає, Ірина Гнап, директор агро-енергетичної компанії «Salix Energy» – єдиного підприємстван а Волині, яке займається промисловим вирощуванням верби.

«SalixEnergy» – найбільша агро-енергетична компанія в Україні, яка займається вирощуванням енергетичних культур. З 2015 року число висаджених енергетичних плантацій досягло 1700 гектарів на території Волинської та Львівської областей.


Важливо знати

Середня тривалість «життя» однієї плантації верби – 25 років. Після цього потрібно рекультивувати ділянку.

Перший «урожай» енергетичної верби можна збирати вже через 3 роки після висадження.

За різними даними, з одного гектару плантацій можна зібрати від 10 до 30 тонн «мокрого» біопалива.

Теплотворність верби прирівнюють до теплотворності хвойних порід дерев (18,5 МДж/кг).

Щоб обігріти одну середньостатистичну оселю під час опалювального сезону, необхідно спалити 3-5 тонн верби.

Верба містить природний аспірин, який споживають тварини, тому вербні плантації сприяють відновленню фауни.

Відповідно до кліматичних показників та особливостей ґрунту, Волинська область є однією з найпридатніших в Україні для вирощування енергетичних культур. Окрім необхідної річної кількості опадів, на території області існує багато маргінальних земель для утворення нових плантацій.

Волинь – один із тих пріоритетних регіонів, де необхідно розвивати біоенергетику. Після Чернігівської і Житомирської, ваша область на третьому місці за обсягами і площами маргінальних земель. Варто зважати не тільки на ґрунтовий потенціал, але і на здатність рослин рости в умовах даного клімату (мається на увазі температурний режим і кількість опадів). Серед культур, які придатні для вирощування тут – верба, тополя, трав’яні – міскантус, світчграс».

Вадим Іванина Вадим Іванина, співробітник Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків, доктор сільсько-господарських наук

Енергетична верба на території області уже росте у Іваничівському, Локачинському, Горохівському та Луцькому районах. Загальна площа плантацій на Волині становить майже 1348 га, і є найбільшою на території України. Цьому сприяє і наявність ринку збуту продукції – вербної тріски. Попри те, що відповідно до інтерактивної карти КП «Волиньенергософт», у області функціонує більше 500 твердопаливних установок, основним ринком споживання волинської енергетичної верби є Польща. Близьке сусідство з цією країною забезпечує вигідний експорт українського продукту.

Обов’язковою умовою переходу на альтернативний вид енергії є наявність модернізованих твердопаливних котлів та котелень з автоматичною системою подачі біопалива. Сьогодні така установка діє в Іваничах – три твердопаливні котельні забезпечують теплом усю соціальну сферу селища з 2014 року. На колегії Іваничівської райдержадміністрації повідомили, що за рахунок твердопаливних котлів селищу щороку вдається економити близько мільйона гривень.

«Щоб відійти від споживання російського газу, а також прибрати лози і зайву рослинність поряд, ми зробили котельню на щепі: поставили котли ковельсько-литовського виробництва, які довго тримають температуру. Ми можемо вимкнути котел, але вогнетривка цегла нагрівається, і ще 4 години може віддавати тепло в мережу.

Олег Новосад Олег Новосад, начальник виробничої дільниці ТОВ «Avanti Development»

Оператор тут тільки регулює проміжок між подачами біоресурсу. Все інше – автоматично: приходить трактор, вивантажує щепу в бункер, звідти конвеєром у розширювальний бачок, а далі шнеком в котел.

Мінус цієї установки в тому, що твердопаливний котел довше нагріває систему. Газ більш калорійний, він нагрівається швидше. Але і швидше охолоджується».

На виробництво теплової енергії в області ми споживаємо 400 мільйонів кубометрів газу

«Ми робили оцінку енергетичного потенціалу біомаси в області, в тому числі враховували можливості Волині в частині вирощування енергетичної верби. Якщо 400 мільйонів кубів газу перевести у гектари, то це приблизно 50 тисяч гектарів землі потрібно засіяти енергетичною вербою.

Однак, на Волині існує багато інших джерел твердої біомаси. Це перш за все відходи лісозаготівлі, дерево переробки, сільського господарства. Ми прораховували, що ми як регіон маємо можливість практично повністю забезпечити себе альтернативними видами палива, і відмовитися від газу як джерела теплової енергії. Для цього необхідно розвивати інфраструктуру і залучати значні інвестиції. Сьогодні у комунальних структурах області є близько 1200 котлів та котелень. На жаль, більша з них все ще працює на газі».

Василь Дутко Василь Дутко, директор обласного комунального підприємства «Інформаційно-аналітичний центр «Волиньенергософт»

За даними Головного управління держгеокадастру у області, зараз на Волині наявні майже 7 тисяч гектарів вільних земель сільськогосподарського призначення державної власності, не наданих у власність та користування, наполовину зарослих деревиною та чагарниковою рослинністю. Саме такі землі, на думку експертів держгеокадастру, можуть бути використані для вирощування енергетичних культур.

Земельні ділянки, виділені для вирощування енергетичних культур


Часто розвитку енергетичного агробізнесу перешкоджають не тільки фінансові та юридичні труднощі, але й упередженість громадян. Саме люди зазвичай не хочуть віддавати неродючі ділянки під висадку енергетичної верби, переконані, що потім культуру буде неможливо «вивести» із щедрої волинської землі.

Ми зібрали для вас три найпоширеніші міфи про енергетичну вербу, та коментарі експертів з цього приводу.

Міф 1: «Всі родючі землі Волині вони засадять вербою!»

«Найкраще енергетичні культури вирощувати на землях, непридатних для сільсько-господарського виробництва. А серед таких – дернові грунти, які розміщені в заплавах, лучно-болотні, болотні ґрунти – ті, які зазнають переважно затоплення. А якраз на Волині саме таких перезволожених ґрунтів досить багато».

Вадим Іванина, співробітник Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків, доктор сільсько-господарських наук.


Міф 2: Після енергетичної верби у ґрунті нічого не росте

«За дослідженнями наших європейських колег, показники грунту після експлуатації плантаціями енергетичної верби є значно кращими, ніж до. Чому? Ми користуємося хімією тільки в момент підготовки грунту. Гектар плантації кожного року дає 6 тон листя,яке перегниває і є природнім добривом. На цих земельних ділянках не проходить щорічна оранка, і це допомагає зберегти всі поживні речовини всередині, у грунті».

Ірина Гнап, директор агро-енергетичної компанії «Salix Energy»


Міф 3: Культуру неможливо вивести із ґрунту після закінчення терміну експлуатації плантації

«На сьогодні існують потужні фрези, які можуть перебити коріння і пні на місці, де росла верба. Після цього на ділянці можна буде садити будь-яку культуру. Така техніка сьогодні вже працює Львівщині».

Сергій Музика, експерт з виробництва, заступник керівника ТОВ «SalixEnergy»

Наразі енергетичну вербу використовують у промислових масштабах, проте ніщо не заважає звичайним людям використовувати її у домогосподарсті. Для цього треба мати твердопалививний котел та кілька соток землі.

                            Автор – Людмила Роспопа, журналістка «Громадського.Волинь»