«Думаю, що 90 відсотків моїх читачів – атеїсти», – Сергій Жадан

З нагоди нового фестивалю «Merіdian Lutsk», що відбудеться 6-8 жовтня, до Луцька завітав український письменник Сергій Жадан. Він приїхав презентувати свою нову збірку «Тамплієри».

«Основний посил збірки полягає в тому, що за будь-яких обставин треба лишатися собою і не можна відмовлятись від своїх переконань і принципів. Не можна підлаштовуватись під натовп, під якісь тимчасові речі. Потрібно триматися тих речей, які для тебе важливі», – розповідає письменник.

Він впевнений у тому, що у переод війни мистецтво не може залишатись осторонь подій.

«Коли зараз приїздиш ближче до лінії фронту, спілкуєшся із нашими військовими, або з цивільними, які там живуть. Ти бачиш, як там люди тримаються за життя, за свої міста, за свої села, за свою країну, то ти розумієш, що не маєш права здаватись, розчаровуватись чи дистанціюватись. Невичерпне джерело віри, надії, натхнення – це наші люди», – каже Жадан.

На думку письменника, немає такого поняття, як маса людей. Кожна людина – індивідуальність. Також він каже, що з кожним можна знайти спільну мову та якось вплинути на його світосприйняття.

«Треба просто бити на больові точки, говорити про те, що людині цікаво. Немає зовсім байдужих людей. Кожній людині щось важливе, кожній людині щось цікаве. Немає мас, є окремі люди. Кожна людина має свої погляди, кожна людина має свої переконання та свою історію. До людей треба підходити індивідуально. Коли ми починаємо бачити натовп, коли починаємо говорити про людей, як про маси, ми втрачаємо елемент людяності», – зазначає Сергій Жадан.

«Я думаю, що 90 відсотків моїх читачів – атеїсти. Включно зі мною. Я не церковна людина. Для мене питання церкви, питання віри, питання Біблії – це велика культурологічна спадщина. Це символи та знаки серед яких ми живемо. Для того, щоб писати про віру, релігію, церкву і Бога не обов’язково бути людиною церковною», – каже письменник.

Сергій не хоче, щоб його твори вивчали у школах. Впевнений, що вивчати котрібно літературу, яка провірена часом.

«Сучасну літературу потрібно вивчати або факультативно, або поза основною програмою. Я, як людина, яка має педадогічну освіту, схиляюсь до думки, що краще в школі вивчати літературу перевірену часом і різними обставинами. Тобто – класичну», – додає він.

Сергій Жадан – український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст. Автор романів «Депеш Мод»«Ворошиловград»«Месопотамія», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія».

Літературні твори Сергія Жадана одержали численні національні та міжнародні нагороди, були перекладені тринадцятьма мовами, зробивши автора одним з найвідоміших сучасних українських письменників. Сергій Жадан є також активним організатором літературного життя України та учасником мультимедійних мистецьких проектів.