Долю Руденка вирішить Конституційний суд

Відбулося друге судове засідання у розгляді позову екс-начальника слідчого управління УМВС у Волинській області Михайла Руденка,  щодо повернення його на раніше займану посаду та поновлення у органах внутрішніх справ.

11 лютого, за півгодини до судового засідання, біля будівлі суду зібралося близько 15-ти чоловіків у спортивних костюмах. На запитання журналістів, чи прийшли вони когось підтримати, адже незабаром буде суд, який має суспільний інтерес, вони відповіли, що не мають нічого із цим спільного. Натомість сказали, що бігають крос неподалік суду.

Згодом почали сходитися активісти «Самооборони Волині» та «Автомайдану України». Також підійшли представники двох політичних партій «Свобода» та «Народний фронт».

Як тільки активісти підійшли до суду, група молодиків у спортивних костюмах відійшла у бік. Також вони активно ховалися від фото- та відеокамер.

Тим часом відбувався судовий розгляд справи щодо поновлення Михайла Руденка у органах внутрішніх справ. Сам позивач на судове засідання не з’явився. Судячи зі слів його представника Сергія Полячука, звільнення Руденка було неправомірним та з порушенням процедури.

На його думку, відповідачі не довели, що наказ був виданий на підставі Закону «Про очищення влади», бо, мовляв, щодо Руденка не проводилася перевірка.

Окрім цього Полячук заявив, що Руденко був хворий під час його звільнення з 22 жовтня до 5 листопада 2014 року. Діагноз, який йому поставили лікарі Житомирської обласної клінічної лікарні, – міокардичний кардіосклероз.

«В такий спосіб він був позбавлений можливості захищати свої права», – заявляє Сергій Полячук.

Окрім цього захисник позивача каже, що Руденка не мали права звільняти, адже він – «Учасник бойових дій». На підтвердження цього він пред’явив документ за 25 грудня, в якому йдеться про рішення спеціальної комісії, яка надала Руденку статус «учасника». Натомість, посвідчення щодо такого статусу Руденку видали лише за день до судового засідання, 10 лютого.

Також позивач просить компенсувати йому кошти у розмірі середньої заробітної плати за вимушений прогул. Для цього він додав відомості про своє фінансове забезпечення за останні два місяці перед звільненням. На своїй останній посаді Руденко у жовтні-вересні 2014 року отримував 1600 гривень – оклад, звання – 135 гривень. , вислуга – 607 гривень 25 копійок, надбавка за виконання особливо важливих завдань – 2342 гривні, надбавка за службу в органах режимних обмежень – 147 гривень, надбавка за здійнення інформаційно-аналітичного забезпечення та оперативну службову діяльність – 800 гривень. Також отримав премію за вересень в розмірі 2281 гривні.

Сторона відповідача, а саме: Міністерство внутрішніх справ, УМВС у Житомирській області та Міністерство юстиції заперечує позов у повному обсязі, адже заявляє, що Закон України «Про очищення влади» – це закон прямої дії. Представник Міністерства юстиції України Оксана Мельник каже, що під час звільнення ніякої довідки про хворобу Руденка не було. Окрім цього у своїй позовній заяві Руденко заявляє, що його звільнили згідно конкретної статті Закону. Натомість Мельник каже, що для звільнення застосували зовсім іншу статтю закону.

«До позивача застосований критерій у ч. 1 ст. 3 Закону», – каже представник Міністерства, – Звільнення відбулося не з ініціативи роботодавця, а на загальних підставах припинення трудового договору». Окрім цього відповідач наголошує на тому, що у Законі чітко вказані механізми внесення осіб до списку люстрованих і винесення їх із такого списку.

Нагадаємо, що Михайла Руденка звільнили з посади першого заступника начальника УМВС у Житомирській області та начальника слідчого управління 4 листопада 2014 року згідно «Закону України про очищення влади». До того він працював на аналогічних посадах лише в УМВС у Волинській області саме під час подій на Євромайдані.

Активісти революційних ораганізацій, які прийшли під стіни суду, висловлювали позицію проти Руденка як міліціонера. Окрім того, невідомі особи розмалювали посвідчення учасника бойових дій Руденка словом «ху*ло» та передали його юристу позивача.

Судді Волинського окружного суду  Ковальчук В., Плахтій Н., Валюх В.М., прийняли ухвалу зупинити провадження щодо справи Руденка до розгляду Конституційним судом України конституційності певних статей Закону України «Про очищення влади».