ДБР досі розслідує три справи про «Харківські угоди», де мають фігурувати і 5 нардепів з Волині

ДБР досі розслідує три справи про «Харківські угоди», де мають фігурувати і 5 нардепів з Волині

Державне бюро розслідувань продовжує досудове розслідування у трьох кримінальних провадженнях за фактами вчинення державної зради. Зокрема, йдеться про розробку проєкту, погодження, підписання, ратифікацію та імплементацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Росії на території України. Це – так звані «Харківські угоди». Тринадцять років тому, 27 квітня 2010 року, за них проголосували 236 народних депутатів. З них п’ятеро – волиняни.

Згідно з цими угодами термін перебування Чорноморського флоту Російської Федерації у Севастополі було подовжено з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо будь-яка сторона не висловить заперечення. Тому саме ці угоди стали одним з чинників, який сприяв окупації Криму «зеленими чоловічками» в 2014 році. 

Як зазначає «Сила правди» за «флот РФ» тоді проголосувало п’ятеро волинян: Катерина Ващук (Блок Литвина), Анатолій Горбатюк (Партія регіонів), Адам Мартинюк (Комуністична партія України), Ігор Палиця (Блок «Наша Україна — Народна самооборона»), Григорій Смітюх (Партія регіонів).

Згодом Ігор Палиця намагався спростовувати цю інформацію. Мовляв, його тоді в залі парламенту не було, а персональна картка для голосування спрацювала без його відома. Також Палицю викликали з цього приводу на допит в СБУ. Ігор Палиця заявляв, що «не Харківські угоди призвели до втрати Криму, а байдужість і жадібність влади». Про це він казав у березні 2021 року.

«(Андрій) Клюєв, подивившись, кого немає в залі з опозиції, дав команду видати картки тих людей, і вони голосували десь в рамках фракції Партії регіонів», – стверджує депутат.

Інші четверо народних депутатів заяв з цього приводу не робили.

У березні 2021 року секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов під час брифінгу повідомив, що доручив Службі безпеки України перевірити, чи була державною зрадою ратифікація 236 народними депутатами у 2010 році «Харківських угод». Щоправда, на той момент Державне бюро розслідувань уже розслідувало розпочату ще у 2016 році справу з цього приводу. Вона стосується ролі колишніх міністрів Грищенка К.І., Лавриновича О.В., Єжеля М.Б. у підготовці і ратифікації «Харківських угод».

Після заяви Олексія Даніловаа ДБР, у квітні 2021-го, ДБР розпочало справу ще й стосовно ролі колишнього Президента України Віктора Януковича і прем’єр-міністра Миколи Азарова в цій історії.

Третє кримінальне провадження за фактом державної зради за попередньою змовою групи вищих посадових осіб України та Російської Федерації стосовно розробки і затвердження «Харківських угод» розпочали у січні 2023 року.

У відповіді на запит Центру журналістських розслідувань «Сили правди» повідомили, що деталі слідства не розголошуються. В Єдиному державному реєстрі судових рішень наразі не відображено жодних ухвал у вказаному провадженні.

Нагадаємо, НАЗК перевірило електронну декларацію народного депутата з Волині Степана Івахіва.

 

Костянтин Яворський