Чиновники неправильно розподілили кошти для придбання житла сім’ям загиблих в АТО

Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації передав кошти на закупівлю житла сім’ям загиблих бійців у Володимир-Волинський та Луцьк. Однак, як стверджує працівник цього ж департаменту, це зроблено із порушенням вимог законодавства.

Про відповідну ситуацію стало відомо 22 грудня, коли допис на цю тему у соціальній мережі Facebook розмістила користувач Світлана Побережна.
print 0

Журналісти «Громадське. Волинь» запросили пані Світлану у студію, щоб детальніше розпитати про цей випадок.

Як виявилось, Світлана Побережна працює старшим інспектором Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації. Раніше вона працювала реєстратором у Волинському регіональному управлінні Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, тому добре розуміється на порушеній темі.

За її словами, держава виділила на Волинь двома траншами кошти для закупівлі житла для забезпечення сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичних операціях. Також ці кошти передбачались і для військовослужбовців, які отримали пошкодження хребта або втратили кінцівки під час несення служби на сході країни.

print 1

Перший транш – 394 тис. грн., був відправлений на місто Володимир-Волинський для купівлі житла родині загиблого майора Леоніда Полінкевича з 51-ї ОМБ. Другий транш – 493 тис. грн., був переправлений на місто Луцьк і адресувався двом прикордонникам, які отримали ушкодження хребта.

print 2

Однак, на думку пані Світлани, облдержадміністрація невірно розподілила ці кошти. Адже обласні чиновники повинні були не лише зібрати списки від Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби України, а й опрацювати інформацію в них, перевірити житлові умови кожного зі списку та чи перебувають вони на житловій черзі. І вже на основі всієї цієї інформації та відповідно до вимог діючого законодавства ОДА мала б сформувати свій список осіб та їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.
Poberezhna
Натомість, Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації не перевірив, як слід, всю отриману інформацію, не склав власної черги, натомість передав кошти для тих осіб, про кого йшлося у першому листі отриманому ОДА, в даному випадку від прикордонників.

І в цьому власне є проблема. До прикладу, прикордонники для яких перерахували кошти, за словами Світлани Побережної,
не перебували у загальній черзі на житло. Більше того, вони претендували на отримання службового житла від Держприкордонслужби, тож їм ці кошти могли й не виділятись.

На думку пані Світлани, керівництво департаменту не захотівши брати відповідальність на себе, просто перекинуло усі
кошти на місцевих розпорядників, не вдаючись до аналізу кому і скільки саме потрібно цих коштів. Ще одне зауваження від державного службовця – кошти дуже довго не використовувались, через що знецінились.

В свою чергу Володимир Банада, директор Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації, стверджує, що повноваження ОДА дуже обмежені в цьому питанні. За його словами департамент не займається розподілом житлової площі, а лише готує проект розпорядження голови ОДА про перерахування грошей для розпорядників коштів на місцях. Тобто департамент виступає лише транзитним майданчиком для цих коштів.

Так, перший транш був відправлений на Володимир-Волинський, бо ім’я Леоніда Полінкевича було зазначене у документах з Києва. За ці кошти була куплена квартира на вторинному ринку для дружини загиблого. Частина з цих коштів залишилась невикористаною, вони повернуться у держбюджет.

Натомість другий транш був відправлений на Луцьк для прикордонників, оскільки саме лист від Держприкордонслужби першим прийшов в ОДА. Ці кошти поки не освоєні, бо їх не вистачає для купівлі двох квартир. Крім того, для використання цих коштів треба пройти доволі складу процедуру погодження на рівні Кабміну.
banada
Володимир Банада запевняє, що не знає як діяти по-іншому, тому що в державі досі не розроблений Порядок забезпечення житлом учасників АТО. Також немає чіткого переліку осіб, з числа загиблих та поранених, родини яких потребують житла, бо не існує спеціального реєстру таких осіб. Хоча погоджується, що житлом треба забезпечувати тих хто перебуває на житловій черзі, а таких за його інформацією небагато.

Також директор департаменту ЖКГ розповів, що кошти, які приходять з Києва для вирішення житлових проблем родин загиблих доволі мізерні. Так станом на початок жовтня Волинська облдержадміністрація подавала в Кабмін інформацію
про необхідність 11,5 млн. грн. для цих потреб, але з них отримала лиш близько 900 тис. грн.

Світлана Побережна зауважує, що родичі загиблих військовослужбовців, які перебували на житловій черзі, повинні переоформити документи на себе. Натомість ті родини, які потребують поліпшення житлових умов, але в такій черзі не стояли, теж можуть претендувати на отримання коштів від держави, але лише після того, як зареєструються у відповідних службах органів місцевого самоврядування.