Чи варто боятися побічних ефектів після вакцинації?

Чи варто боятися побічних ефектів після вакцинації?

У “Файному подкасті” відповідає мікробіологиня, експертка НГО INSCIENCE Олена Ливінська.

Коли ми говоримо про побічні ефекти. Таке теж популярне питання. В принципі люди переживають через це. Я завжди не втомлююся казати, що переживати – це нормально. Що відчуття тривоги, – це те, що робить наш вид більш успішним. Тому що люди, які там за щось переживають вони схильні брати до уваги якісь речі, які хтось інший може не брати. Це не заклик до того, щоб переживати, але я веду до того, що переживання за своє здоров’я – це завжди нормально, і просто потрібно один одного заспокоювати, приймати це. Ні в якому випадку не висміювати. 

Коли ми говоримо про побічні ефекти, вони є традиційні, як і для інших вакцин. Це біль і припухлість у місці введення. Якщо це CoronaVac, це може бути навіть більший біль. А там, як ми пам’ятаємо, у складі вакцини є алюміній. 

Ми, коли вводимо алюміній, це такий зайвий спосіб привернути увагу нашої імунної системи. Мовляв: «Агов! Клітини, всі сюди. У нас є збудник». І їх таким чином набігає значно більше. І більшою мірою розвивається імунна відповідь. Це такий спосіб заохотити, привабити імунні клітини. Це нормально, коли плече болить після вакцинації. Це значить, що туди побігли імунні клітини. Там розвивається мінінавчання. Семінар імунних клітин, грубо кажучи. «Ось, дивіться, в нас ось такий збудник. Нам треба виробити на нього відповідь, щоб надалі захистити наш організм». Це – нормально. 

Головний біль, втома, сонливість. Про ці симптоми мені хочеться сказати трішки більше. Чому таке відбувається. В принципі на це найкращою відповіддю має бути достатній сон. Чому? Коли ми спимо, наша імунна система краще виконує свою роботу. Є дуже цікаві дослідження з приводу вакцинації до гепатиту B. І там одна група людей, вона вакцинувалася. Друга група людей також вакцинувалася, але вони не досипали. Одна частина просто добу не спала, інша група людей спала, здається, близько 6 годин на день протягом тижня. І у результаті цих досліджень було показано, що у двох групах людей, які не досипали, які мали недостатньо сну, у них рівень антитіл, рівень захисту після вакцинації від гепатиту В був дещо нижчий. 

Тому при будь-якій хворобі, при вакцинації, важливо гарно спати. Коли в нас виникає якась застуда або ГРЗ, або ще якась хвороба і нам хочеться спати, це така підказка організму, що імунна система зараз буде робити свою роботу. Тому на це теж варто звертати увагу. Варто на це зважати, не планувати якихсь гучних вечірок, а краще виспатися – і все буде гарно. 

Ну, ще може бути біль у м’язах. Може піднятися температура. Дійсно ми всі різні, і наші імунні системи всі різні. В когось вона піднімається, а хтось навіть не помітить. Але треба пам’ятати: виходячи із досліджень, які були доступні по цих вакцинах, що ці всі прояви мають переважно легкий ступінь. І тільки в близько 1%  людей ці побічні ефекти проявляються достатньо сильно. 

Може хтось там по знайомих, по пацієнтах своїх чули відгуки, що «ось там в мене температура була дуже висока після вакцинації». Але таких людей, насправді, дуже небагато. У нашій популяційній вибірці з цих досліджень десь в близько 1% можуть бути дійсно: або сильна діарея, або сильний головний біль, або температура вище 38. 

Але якщо ми говоримо про коронавірусні ризики, то там статистика значно гірша. 

Подкаст підготовлений громадською організацією “Волинська фундація” в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст подкасту є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.