Чи продовжують українці купувати фейкові довідки про вакцинацію?

Чи продовжують українці купувати фейкові довідки про вакцинацію?

Наскільки захищені наші дані в електронних системах?

Відповідає ексзаступник Міністра охорони здоров’я з питань цифрової трансформації Ярослав Кучер.

«Питання довідок досить актуальне, оскільки вони активно продаються, активно використовуються. Але більшу вартість, більший попит має саме внесення даних у електронну систему Міністерства охорони здоров’я. Це відбувається… Купа телеграм-каналів… Зазвичай це відбувається там. Купа розсилок в вайбері приходить. Особисто мені приходило. До речі, з російських номерів. І це питання є. Цей бізнес є. І він побудований суто на криміналі, відповідальності лікарів, які за кошти, скоріш за все, а не з якихось інших міркувань, вносять фейкові відомості до електронної системи охорони здоров’я eHealth. І відповідно маємо те, що маємо.

Насправді, система eHealth працює достатньо нормально. Там є вся інформація і про шлях вакцини: як вона заїхала, де вона зберігалася. Тобто це все можна відслідкувати за допомогою eHealth і додаткових сервісів, які використовуються. В тому числі програмами medData, є така логістична. Відслідкувати, насправді… Ну вони… Ви ж розумієте, вони можуть внести інформацію в систему, списати дозу вакцини: фактично її не вколювати, а вилити, наприклад, в раковину, або ще щось з нею зробити. Тому покупців при бажанні, якщо в якогось певного лікаря виявився факт того, що ці довідки ним продавались, відповідно всіх перевірити можна і це знову ж таки робота Національної поліції і механіка така сама, як і з будь-яким злочином. 

Хто вносив, як вносив, статистика цих внесень – вона вся в eHealth зберігається. Було б бажання.

Реально, зазвичай, ті всі паперові документи, які підробляються, вони не несуть ніякої цінності і, коли на кордоні, в тому числі  в Україні, когось ловлять, зазвичай просять перевірити через додаток «Дія». Відповідно більшу цінність, як я вже казав, має внесення інформації в електронну систему охорони здоров’я. І з точки зору тих, хто перевіряє, ніяких моментів це не викликає. Тобто видно, що як справжній документ. І тут є питання. Вакцинуватись по-справжньому можуть. Є відповідний механізм вже аміністії, який оголошував зараз теперішній склад МОЗу. І відповідно людина має розуміти, вона має повідомити, що якщо вона має фейкову довідку, вона має звернутись до поліції і всіляко сприяти тому, щоб розказати, кому вона платила, хто їй ці дані вносив і далі Національна поліція має з цим розбиратись.

Ще варіант – вакцинуватись по-справжньому, виїхати за кордон, наприклад, в ту саму Литву, що близько, в Польщу кудись. І мене, насправді, дивує, чому ми зараз не відкрили вакцинацію для всіх охочих, в тому числі іноземців. Оскільки велика кількість іноземців працює в різних диспетчерських службах, кур’єрських службах в Києві, в таксі. І ці люди не вакциновані. І розносять далі. Це не є правильно.

З приводу захищеності даних зараз іде велика кількість дискусій. Моя думка, що на технологічному програмному рівні дані захищені достатньо надійно. Особливо в eHealth. «Дія» даних взагалі не зберігає. Вона підключається до реєстрів відповідних, бере ті дані, які там знаходяться. Тому, якщо дані якісь витікають, треба розбиратися, яким чином воно йде.

Що є важливого з цього питання ще. Який сертифікат важливіший? Звісно, що правильно мати в електронній формі, оскільки він більш зручний, він сканується, і він зрозумілий всім нашим партнерам закордонним. Я нагадаю, що Україна одна з перших країн не членів ЄС підключилася до загальнонаціональної європейської системи і наші сертифікати на рівні з зеленими сертифікатами ЄС працюють абсолютно однаково. Тому це треба вважати. Паперові довідки викликають багато питань. Починає дивувати українська мова. Нащо вам створювати додаткові проблеми? Зробіть собі електронний, щоб там був нормальний QR-код, щоб він перевірявся і ніяких питань з цим немає.

Подкаст підготовлений громадською організацією “Волинська фундація” в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст подкасту є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій