Чи можна онкохворим вакцинуватися проти коронавірусу?

Чи можна онкохворим вакцинуватися проти коронавірусу?

Відповідає лікар хірург-онколог медичного центру «Благомед» Наталія Шпот

«Для пацієнтів із онкологічними захворюваннями щеплення від COVID-19 не тільки не протипоказані, але навіть необхідні. 

За даними Національної онкологічної мережі США «CCN» пацієнти з онкологічними захворюваннями мають вищий ризик важче захворіти та померти від COVID-19. Тому так важливо, щоб хворі на онкопатології отримували щеплення від вірусу. Вищий ризик тяжкого перебігу COVID-19 це від 5 до 61% в онкологічних пацієнтів, зумовлений тим, що їхній організм є імунноскомпрометованим. За таких умов імунна система не здатна повною мірою протистояти хворобам та інфекціям, у тому числі вірусу SARS-CoV-2

Імуносупресія може бути як наслідком впливу самої пухлини, так і побічним протионкологічного лікування. У деяких осіб, які перенесли онкологію, імуносупресія залишається і після припинення лікування. Згідно з дослідженнями вакциновані люди рідше хворіють на COVID-19 та набагато рідше мають його тяжчий перебіг. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я вакцинація онкопацієнтів є рекомендованою та безпечною. Вакцини, що застосовуються, не містять живого вірусу. Тому вони можливі для застосування у людей з ослабленою імунною системою, в тому числі в онкопацієнтів, що проходять спеціалізоване лікування, тобто хіміотерапію, імунотерапію, гормонотерапію чи радіологію. Будь-яка з наявних в Україні вакцин проти COVID-19 може бути використана для проведення щеплення особам з супутньою онкопатологією незалежно від ситуації, чи перебуває пацієнт в ремісії чи отримує протипухлинну терапію. 

Швидка вакцинація імуноскомпрометованих осіб допомагає суспільству протидіяти поширенню інфекції та погіршенню ситуації із захворюваністю. Не вакциновані імуноскомпрометовані особи, які захворіли на Covid-19? частіше заражають інших людей, оскільки вони виділяють вірус протягом тривалішого часу після інфікування, а також в їхньому організмі вища ймовірність розвитку нових варіантів вірусу.

Пріоритети вакцинації проти COVID-19 також мають члени родини, що перебувають у тісному контакті з пацієнтом, що постійно проживають в одному помешканні із хворими та особи, які доглядають за пацієнтом. Проте перед вакцинацією все ж рекомендується проконсультуватися у свого лікаря, щоб узгодити найбільш безпечний період часу для вакцинації.

Для пацієнтів, які перенесли операцію на пахових лімфатичних вузлах(більшість це є з патологією молочної залози), рекомендовано планувати введення вакцини в руку протилежну від хірургічного лікування — це за даними Національної екологічної мережі США. Можливе збільшення лімфатичних вузлів у разі вакцинації проти Covid-19, може погіршити лімфадему, тобто набряк руки. У випадку, якщо проведено оперативне втручання на пахових лімфатичних вузлах з обох сторін, варто обговорити зі своїм лікарем, яка сторона може бути менш ризикованою в разі збільшення лімфатичних вузлів.

Насправді, зв’язок між вакцинами та онкологічними захворюваннями ніколи не був доведений. Наукові дослідження на даний час не проводяться. Відповідно доказів між вакцинацією та появою онкопатології немає. 

«Центр контролю та профілактики захворювань США» рекомендує людям з онкопатологією помірною або сильно ослабленою імунною системою отримати бустерну дозу вакцини для кращого захисту від COVID-19. Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики надала позицію № 1810 рекомендації МОЗ України стосовно окремих питань вакцинації проти COVID-19 в Україні. Дана позиція наголошує на важливості збільшення рівня охоплення щепленням проти COVID-19 серед осіб з визначних груп ризику, які підлягають пріоритетній вакцинації вакцинальним комплексом, що передбачає введення вакцини за  затвердженою в інструкції долікарського засобу схемою.

В даній позиції є термінологія «бустерна доза» та «додаткова доза». Додаткова доза — це доза, яка вводиться з метою досягнення кращого захисту осіб, які за станом свого здоров’я, наприклад, імуноскомпрометовані особи мають нижчу ефективність вакцин у порівнянні з ефективністю вакцини в загальній популяції. Відповідно ця додаткова доза рекомендується усім онкологічним пацієнтам, які є на обліку або перебувають у період діагностики свого захворювання.

Є внесені поправки, коли можна вводити під час проведення спеціалізованого лікування вакцинацію, враховуючи метод спеціалізованого лікування: чи хіміотерапією, чи оперативне втручання. Подальше все введення вакцини обговорюється виключно із вашим лікуючим лікарем, для того щоб зменшити можливі ускладнення після проведення вакцинації або прояви даної вакцинації.

Подкаст підготовлений громадською організацією “Волинська фундація” в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст подкасту є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій