Чи безпечна вакцинація проти коронавірусу для вагітних?

Чи безпечна вакцинація проти коронавірусу для вагітних?

Відповідає гінеколог-репродуктолог та хірург Петро Патій.

«Мабуть, ще ніколи не доводилося лікарям стільки відповідати на одні й ті ж самі запитання протягом такого короткого часу, як під час пандемії. Вже про це писано-переписано, про це говорять, але тим не менше потрібно, очевидно, продовжувати. Особливо, якщо це стосується такої тривожної категорії пацієнтів як вагітні.

Дезінформації багато, доступу до актуальної інформації… Він є, але знайти її достатньо складно. Ті речі, про які я казатиму, вони опубліковані, доступні. Все це можна нагуглити самостійно. Дослідження ведуться постійно і постійно публікуються нові дані. Якщо говорити про ризики, то частота госпіталізації інфікованих вагітних майже в сім разів вища, ніж невагітних. І біля 10% вагітних жінок, які попадають у стаціонари, це жінки, інфіковані ковідом. Це багато.

У вагітних рідше з’являється симптоматика. Лише у 20% позитивних розвивається хоча б легкі прояви, але якщо вже вони з’являються, то такі пацієнти набагато частіше потребують штучної вентиляції легень. Це серйозна історія, враховуючи те, що як мало шансів вийти після штучної вентиляції без якихось наслідків з лікарні, і наскільки висока летальність в таких ситуаціях. 

Фактори ризику фактично ті самі ж, що й для невагітних, окрім самої вагітності: надмірна вага, діабет, вік, гіпертонія і інші хронічні захворювання. У вагітних, хворих на ковід, підвищується ризик передчасних пологів, приблизно, відсотків на 6-8%, порівняно з неінфікованими вагітними. 

Підвищується ризик проблем і у новонароджених. Мова про дефіцит ваги, про необхідність у реанімаційних заходах, неонатальних саме. Або просто перебуванні у палаті інтенсивної терапії. Те ж стосується і хворих матерів. Такі ризики зростають відсотків на 25. 

Висхідна передача ковіду, тобто передача від матері до дитини теж буває у, приблизно, 2-3% Тобто конкретно ці ризики не надто великі. І через грудне молоко станом на сьогодні вважається, що ковід не передається. 

З чим же власне пов’язані ці ризики? Ну, основний момент це все-таки тромбози, які є і у невагітних пацієнтів. У вагітних в принципі зростає у 8 разів ризик тромбозів порівняно з невагітними жінками. Якщо до цього всього додати ще і ковід, то ці ризики зростають кратно. І, власне, всі подальші моменти, які ми тільки що проговорювали вони пов’язані більшою мірою саме з тромбозами. Крім того імунітет у вагітних, в зв’язку з тим, що є наполовину чужорідний організм, теж працює не зовсім так, як у невагітних жінок. І саме по собі це теж чинить додатковий тиск і додаткові ризики. 

Тому, маючи такі суттєві ризики від перенесеного ковіду під час вагітності, логічно подумати по крайній мірі про вакцинацію. Тобто вона не гарантує того, що ви не захворієте, але вона значно знижує ризики того, що буде важкий або помірно важкий перебіг. Відповідно знизити ризики на мій погляд логічно. І є уже дослідження про профіль безпеки вакцинації вагітних. І особливої різниці, навіть якщо жінки вакцинуюються у першому чи другому триместрах… різниць у перинатальних наслідках немає. Тобто сама по собі вакцинація не несе додаткових ризиків на відміну від перенесеного ковіду. 

Тому логіка тут, по-моєму, досить проста і беззаперечна. Не можна сказати, що вакцинація зовсім не несе якихось наслідків чи додаткових ризиків, але порівняно з ковідом, вони надзвичайно малоймовірні і не настільки суттєві. 

Щодо планування вагітності так само, на мій погляд, краще подбати про вакцинацію на етапі планування, ніж потім думати, наскільки це необхідно і безпечно безпосередньо під час вагітності. Зрештою, дані оновлюються щодня. Тобто, можливо, думка лікарів зміниться завтра, чи через місяць, чи через рік. Але станом на сьогодні виглядає це от, приблизно, таким чином».

Подкаст підготовлений громадською організацією “Волинська фундація” в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст подкасту є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій