Чотири способи збагнути вік Землі

Скільки років Землі?

Підрахувавши концентрації радіоактивних ізотопів у зразках гірської породи, геологи визначили, що Земля сформувалася з сонячної туманності 4,6 (чотири цілих і шість десятих) мільярда років тому. Але наскільки багато це насправді?

Ось деякі аналогії, що допоможуть вам зрозуміти. Уявімо, що вся історія Землі до цього моменту вмістилася в один календарний рік. 1 січня Земля починає формуватися. 3 (третього) березня з’явилися перші свідчення існування одноклітинних бактерій. Життя залишається суто одноклітинним до 11 листопада, коли з’явилися перші багатоклітинні організми, відомі як едіакарська фауна.

Незабаром після цього -16 листопада, о 18 (вісімнадцятій) годині стався кембрійський вибух – дуже важлива епоха, коли почали виникати усі сучасні типи тварин. 

10 (десятого) грудня о 13:26 (тринадцятій двадцять шість) з’явилися динозаври, але вони були знищені астероїдом через два тижні. 31 грудня могутня Римська імперія пережила зліт і падіння усього за 4 секунди. А Христофор Колумб відплив, як він думав, до Індії, за три секунди до півночі.

Якщо ви спробуєте написати історію Землі, використовуючи одну сторінку для кожного року, ваша книга матиме товщину 233 (двісті тридцять три) кілометри, а це – більше половини відстані до міжнародної космічної станції.

Історія решток австралопітека Люсі, яка жила 3,2 мільйона років тому, буде знайдена на 232 (двісті тридцять другому) кілометрі, приблизно за 150 (сто п’ятдесят) метрів до закінчення книги. Підписання Декларації незалежності США ми б знайшли на останніх двох сантиметрах. 

Якщо ми порівняєио геологічний час із відстанню між кінчиками пальців жінки, яка розвела свої руки на 180 см (сто вісімдесят), то просте підпилювання нігтів стерло б усю історію людства. Зрештою, уявімо, що історія Землі – це ваше життя: від народження до першого дня у 9 (дев’ятому) класі. Ваше перше слово, перша спроба сісти і перші кроки матимуть місце, доки життя на Землі складалося з одноклітинних організмів.

Власне, перший багатоклітинний організм виникне, коли вам виповниться 12 років і ви підете в 7 клас. Якраз в цей час учитель розповість, як формуються скам’янілості. Динозаври з’являться через три місяці після початку 8 (восьмого) класу, і будуть знищені під час весняних канікул. За три дні до початку 9 (дев’ятого) класу, коли ви зрозумієте, що літо скінчилося і потрібно купити шкільне приладдя, австралопітек Люсі буде розгулювати Африкою.

Коли ви закінчите снідати і підете на автобусну зупинку, за 44 (сорок чотири) хвилини до школи, неандертальці вже вимиратимуть по всій Європі. Останній льодовиковий період закінчиться, коли ви вийдете з автобуса – за 16 хвилин до уроку. Колумб відправиться в плавання за 50 секунд до дзвінка, коли ви все ще будете шукати потрібний кабінет.

Декларацію незалежності підпишуть ще через 28 секунд, як тільки ви побачите вільне місце. І ви народитеся за 1,3 (одну цілу і три десятих) секунди до дзвінка. Як бачите, Земля надзвичайно, неймовірно стара у порівнянні з нами – людьми. Скам’янілості містять неймовірні історії, що розповідають нам про минуле і, можливо, про майбутнє також. Але за короткий часу, що ми були тут, ми дізналися так багато і, звичайно, дізнаємося ще більше в наступні десятиліття і століття – вже зовсім скоро, за геологічним часом.

Джерело