Частку у волинській меблевій компанії переписали з росіян на поляків незаконно, – суд

Частку у волинській меблевій компанії переписали з росіян на поляків незаконно, – суд

Волинська прокуратура оскаржила перереєстрацію часток росіян Яни Коршунової, Євгенії та Кіріла Гершонів в меблевому підприємстві «Гербор-Холдінг» на польське товариство «ЕЕП Холдінг». На думку правоохоронців, таким чином громадяни країни-агресорки мали намір вивести свій капітал за кордон. Йдеться про корпоративні права зареєстрованого в Україні меблевого бізнесу сумарною часткою в 15%.

Як інформує «Сила правди» про це повідомили у Волинській обласній прокуратурі.

У березні 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією російської федерації», згідно з якою накладено мораторій на відчуження майна особами, пов’язаними з державою-агресором, крім безоплатного відчуження на користь держави Україна. Разом з тим у серпні 2022-го на території Республіки Польща між Яною Коршуновою, Євгенією і Кірілом Гершонами і польським товариством «ЕЕП Холдінг» укладено договори купівлі-продажу часток статутного капіталу волинської меблевої компанії «Гербор-Холдінг». У жовтні того ж року на зборах підприємства затвердили зміну учасників. Відтак бенефіціарами «Гербор-Холдінгу» замість росіян стали поляки. Далі підприємство звернулося, щоб зареєструвати в законному порядку ці зміни. Державний реєстратор відмовив, пославшись, зокрема, на вищезгадану постанову Кабміну.

Проте бізнесмени пішли до суду і оскаржили відмову внести відомості про зміни у власності підприємства до Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців. Захист апелював до того, що договори купівлі-продажу законні, а постанова Кабміну не рівноцінна закону. 7 березня 2023 року Господарський суд Волинської області ухвалив рішення на користь позивачів. Державний реєстратор з Нововолинська Максим Євдокимов не став судитися з підприємцями. Коли минув термін апеляційного оскарження, він виконав рішення Господарського суду і вніс зміни в перелік учасників товариства «Гербор-Холдінг». Сталося це у квітні 2023-го.

Через два місяці на цю справу звернули увагу прокурори. У червні вони звернулись до Північно-західного апеляційного господарського суду з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження і про скасування рішення суду першої інстанції.

Прокуратура вважає угоди про продаж корпоративних прав нікчемними і вказує на те, що переєстрація цих прав позбавляє можливості стягнути з Гершонів кошти за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації.

4 вересня Північно-західний апеляційний господарський суд задовольнив скаргу заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави і скасував рішення Господарського суду Волинської області. Феміда погодилась, що угоди, які укладені на території сусідньої держави, – нікчемні, бо суперечать згаданій постанові. Крім того, йдеться у рішенні, постанова не була визнаною неконституційною, а отже рівносильна законові. Не залежно від того, де здійснювався правочин, він має грунтуватися на правилах, встановлених тією державою, де зареєстроване і діє саме підприємство.

«Оскільки, товариство з обмеженою відповідальністю «Гербор-Холдінг» зареєстроване в Україні, то реалізація особою права на частку у статутному капіталі такого товариства має здійснюватися відповідно до законодавства України, в тому числі і цивільного, до актів якого віднесено і постанови Кабінету Міністрів України (ч. 4 ст. 4 ЦК України), не залежно від місця вчинення правочину», – йдеться у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду.

Іншими словами, прокуратура у суді домоглася повернення громадянам Росії власності у підприємстві, яке зареєстроване і працює на Волині.

«За втручання прокуратури трьом громадянам Російської Федерації не вдалося вивести за кордон корпоративні права українського підприємства з капіталізацією понад 180 мільйонів гривень. Відтак реалізувати оборудку і змінити власника майна, яке згодом може забезпечувати відшкодування Україні збитків від війни, не вдалося», – йдеться у повідомленні Волинської обласної прокуратури.

На разі, рішення суду, схоже, вже виконали і в профілі підприємства «Гербор-Холдінг» в графі про учасників підприємства знову зʼявилися прізвища громадян Росії Яни Коршунової, Євгенії та Кіріла Гершонів.

Раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» вже писав, чому справа про арешт активів волинського підприємства, серед власників якого були росіяни, провалилася. А про те, який саме бізнес ведуть на теренах області громадяни країн-агресорок, повідомляли ще у квітні 2022-го.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» зможе ґрунтовніше відстежувати справи компаній, повʼязаних з росіянами і білорусами, якщо ви не забуватимете підтримувати редакцію.

 

Оксана Петрук