Бюджетно-кримінальна історія КП «Ласка»

Бюджетно-кримінальна історія КП «Ласка»

Навколо комунального підприємства «Ласка», що виконує функції притулку для тварин, вже досить давно точаться різні дискусії. Мовляв підприємство «тягне» багато коштів із бюджету, нераціонально їх використовує, а тварини не мають потрібного догляду. Про це не раз писали як у соціальних мережах, так і у ЗМІ. А активісти навіть вимагали звільнити керівника підприємства у петиції до міської влади та домоглися відкриття кримінального провадження.  Тож скільки коштів отримує КП «Ласка» і чому підприємство потрапило під кримінал – з’ясовував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

МІЛЬЙОНИ З БЮДЖЕТУ

Впродовж 2016-2018 із міського бюджету КП «Ласка» отримало понад три мільйони гривень. Як повідомили у Луцькій міській раді, ці кошти надавались за відповідними статтями:

Стаття надходження коштів 2016 р.

(грн)

2017 р.

(грн.)

2018 р.

(грн.)

Видатки на функціонування підприємств, що виробляють, виконують або надають житлово- комунальні послуги; 669,7 тис. грн. 1254,3 тис. грн. 626,8 тис. грн.
На будівництво електропостачання притулку (за рахунок субвенції з обласного бюджету 48,9 тис. грн.
Оплата за відлов бродячих тварин. 439,3 тис. грн. 485,7 тис. грн. 151,3 тис. грн.
Співфінансування по проекту «Соціальна реабілітація людей з обмеженими можливостями в транскордонному регіоні завдяки створенню умов та підготовці спеціалістів у галузі каністерапії». 135,0 тис. грн.

Крім бюджетних коштів, підприємство отримує й інші надходження від різних організацій та благодійників. За інформацією КП «Ласка» майже половину доходів підприємства становлять власні надходження, що складаються з наданих послуг та матеріалів.

У 2016 році, за інформацією КП «Ласка», власні надходження підприємства становили 978,4 тис. грн. – 57,7 % від загальних доходів підприємства. У 2017 році власні надходження складають 1207,6 тис. грн. – 46,5 % від усіх доходів КП.

За перший квартал 2018 року власні надходження становлять 206,0 тис. гривень.

Детальніше ознайомитись з інформацією про власні надходження можна у відповіді комунального підприємства.

КРИМІНАЛЬНА ІСТОРІЯ КП «ЛАСКА»

Проте такі, здавалося б, «злагоджені» цифри викликали сумніви у захисників тварин, які активно стежать за роботою комунального підприємства. Зокрема, активісти «Волинського об’єднання зоозахисту» поскаржились до правоохоронних органів на порушення в роботі комунального підприємства: на відсутність обліку матеріальної допомоги, невиправдані витрати на відрядження, не проведення роботи із вакцинації та стерилізації тварин та інші факти. Скаржники вказували на те, що у 2016 році на оплату праці найманих працівників КП «Ласка» витратило 616,7 тисяч гривень, на харчування для тварин – 20,6 тисяч гривень і на ветеринарні медикаменти – 131,4 тисячі гривень. Водночас довідки від ветеринарів підтверджують, що тварини були худі та виснажені, із запущеними хворобами і мали вгодованість нижче норми.

На думку заявників потребує перевірки і облік надходжень від зоозахисної організації «Naturewatch Foundation», яка передала для КП  «Ласка» ветеринарні медикаменти, обладнання, автомобіль, проте це не вказано у дохідній частині підприємства.

За цими скаргами правоохоронці минулого року відкрили кримінальне провадження, але через кілька місяців закрили, посилаючись на відсутність ознак кримінального правопорушення в діях службових осіб КП «Ласка». Оскільки провадження закрили і перевірку підприємства не провели, то скаржники знову вдалися до електронних петицій і вимагали проведення аудиторської перевірки на комунальному підприємстві. У відповідь на петицію посадовці міської ради повідомили, що на підприємстві триває службова перевірка.

А згодом зоозахисники домоглися поновлення закритого провадження через суд. І у квітні цього року Луцький міськрайонний суд своєю ухвалою визнав постанову про закриття такою що не відповідає вимогам закону, оскільки винесена без об’єктивного дослідження даних. А відтак суд скасував цю постанову і направив кримінальне провадження для досудового розслідування.

Справу поновили і головне, що вони її відкрили за статтею 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем – авт.). – розповідає Ірина Петренюк, представник громадської організації «Волинське об’єднання зоозахисту». – Суд поновив справу по цій же статті і мають провести всі перевірки, які суд наказав зробити. Тобто все, що входить в обов’язки при проведенні розслідування. Загалом більше всього нас цікавлять тварини. Тому що тварини, попадаючи на КП гинуть від хвороб. Є свідки, люди, які живуть біля притулку, бачили як із притулку вивозять трупи тварин. Але так як державу не цікавлять тварини, то ми пішли в сторону фінансів. Ясно, що на тварин виділяються кошти, і тому тут може бути корупційна схема.

Тож допоки захисники тварин чекають нового розслідування викладених фактів  керівник комунального підприємства Богдана Новарчук із 1 червня звільнена із цієї посади за власною заявою. Виконувач обов’язків керівника Сергій Скумс каже, що наразі на підприємстві відбулась внутрішня перевірка із міської ради та перевірка Державної служби з питань праці. Однак про результати внутрішньої перевірки на підприємстві не знають, а перевірка Державної служби праці не виявила порушень. Про нове кримінальне провадження пан Скумс поки що не знає, хоча очікує таких перевірок теж.

Богдана Новарчук

Екс-очільниця підприємства Богдана Новарчук, каже що із результатами внутрішньої перевірки ознайомлена. В цих результатах немає ні покарань, ні стягнень, а, мовляв, містяться рекомендації щодо покращення роботи на підприємстві. А щодо зауважень зооактивістів то пані Новарчук, каже що підприємство має позитивні висновки міжнародних організацій.

Нас перевіряли всі міжнародні організації, з якими ми співпрацюємо. І Польща нам зробила зауваження, що тварини перегодовані. Приїжджали й інші міжнародні організації і дали висновок – ми розміщували ці висновки на сторінці у мене, – коментує екс-очільниця підприємства Богдана Новарчук. – Трупи тварин зберігаються в морозильній камері, ми їх нікуди не вивозили. Коли морозильна камера заповнюється – ми викликали “Луцькспецкомунтранс” і вивозили. Зазвичай трупи тварин збирались із доріг нашим підприємством. А надходження від міжнародної організації належать громадській організації “Волинське товариство захисту тварин”, воно передано для підприємства за договором у користування і це чітко зазначено. Така була вимога міжнародної громадської організації – передавати майно тільки громадській організації, тому що на комунальні підприємства грантів не дають.

Валентина КУЦЬ

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy