Антимонопольний комітет зобов’язав волинську податкову скасувати тендер на 900 тисяч через порушення

Антимонопольний комітет зобов’язав волинську податкову скасувати тендер на 900 тисяч через порушення

Волинська податкова мало не купила офісного паперу за найдорожчою пропозицією. Завадив їм це зробити Антимонопольний комітет через порушення на тендері.

Наприкінці червня Антимонопольний комітет зобов’язав Головне управління ДФС у Волинській області скасувати свій тендер на придбання 9000 пачок паперу. Податківці розраховували вкластися у 900 тисяч гривень, на конкурс надійшли три дешевші пропозиції. Під час аукціону три компанії ще й поторгувалися.

Учасник Первинна пропозиція, грн. Остаточна пропозиція, грн. Назва пропонованого товару Технічна характеристика (щільність) Середня вартість за пачку паперу (500 аркушів), грн
ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «ВВ» 759 600,00 701 999,00 Canon Yellow Label 80±3 г/кв. м 77,99
ТОВ «Український папір» 746 820,00 702 000,00 Rey Copy C 80±3 г/кв. м 78
ТОВ «Компанія «Офісмакс Україна» 761 400,00 734 940,00 Xerox Performer 80±1,5 г/кв. м 81,66

В результаті найдешевше продати папір запропонувала чернігівська ТОВ «ВКФ «ВВ», на одну гривню дорожче – київське ТОВ «Український папір», найдорожче – львівське ТОВ «Компанія «Офісмакс Україна» (734 940 грн.). Саме найдорожчу пропозицію податківці визнали переможцем тендеру. Інші – відхилили, бо не відповідали умовам закупівлі.

Як вже писали «Наші гроші», компанія «ВКФ «ВВ» подала на конкурс папір з більшим допуском по щільності: вимагалось ±2,5 г/кв. м, а фірма подала ±3 г/кв. м. Також вона не подала сертифікати виробника паперу чи його офіційного представника в Україні.

Пропозицію «Українського паперу» відхилили з тих же підстав щодо більшого допуску по щільності.

Тож податківці прийняли пропозицію компанії «Офісмакс Україна», яка виявилася найдорожчою. Фірма пропонувала папір із допуском по щільності 1,5 г/кв. м. 11 травня ГУ ДФС в області оголосило про намір укласти договір і протягом п’яти днів компанія мала подати додаткові документи та зразок паперу.

Однак, 18 травня «Український папір» подав до Антимонопольного комітету скаргу. Компанія зазначила, що переможець пропонував папір із невідповідними технічними характеристиками, не підтвердив надання зразка товару та подав сертифікати якості без підписів і мокрої печатки виробника чи його офіційного представника. АМКУ відхилив скаргу, бо вирішив, що вона подана зарано. Та й сама скарга подана з порушеннями.

Тим часом податківці почали робити щось незрозуміле: скасували визнання переможцем «Офісмакс Україна» і двічі продовжили термін розгляду їхньої тендерної пропозиції (18 і 22 травня), а потім скасували своє ж рішення і таки затвердили компанію переможцем.

Ми не відхиляли пропозицію компанії «Офісмакс», а за законом продовжили термін її розгляду, тобто повернули їх на подальшу кваліфікацію. Це зробили у зв’язку з тим, що в тендерній документації зазначено, що компанія протягом п’яти днів має надати оригінали певних документів. Виникла ситуація, що за цей час документи до нас поштою не прийшли, але вони були завантажені в систему в електронному вигляді, ми їх бачили. Тобто законних підстав відхилити пропозицію теж не було, – коментує уповноважена особа з питань проведення державних закупівель ГУ ДФС у Волинській області Олег Жибров. – Відповідно до накладної «Нової пошти» ми бачили, що документи дійсно надіслані. Тому продовжили термін розгляду пропозиції, щоб бути максимально об’єктивними.

Керівник Громадської ініціативи«За чесний тендер» Святослав Клічук, який моніторить публічні  закупівлі на предмет порушень, вважає, що таке неоднозначне ставлення замовника до учасників тендеру навряд чи буває просто так.

Податківці вирішили купити найдорожчий папір, побачивши помилки в пропозиції однієї фірми, і закривши очі на невідповідності в іншої. Якби ж це робилося для економії коштів, але в цій ситуації було все зовсім навпаки. Ми звернулися зі скаргою до Держаудитслужби і вони підтвердили наші висновки. Сподіваємося в майбутньому таких речей не буде, адже часто буває, що від підприємців просять принести папку, чи конверт, чи папір, натомість кошти, сплачені у вигляді податків, витрачають неефективно, – каже Святослав Клічук.

«Український папір» тим часом повторно звернувся до антимонопольників із тими ж аргументами. Цього разу АМКУ погодився з їхніми твердженнями, що замовник мав би відхилити і пропозицію компанії «Офісмакс Україна» та зобов’язав волинську податкову скасувати тендер.  Це податківці і зробили 23 червня.

ПОДАТКОВА: БУДЕМО СПРОЩУВАТИ ТЕНДЕРНУ ДОКУМЕНТАЦІЮ

Уповноважений з питань проведення державних закупівель ГУ ДФС у Волинській області Олег Жибров каже, що це один з перших тендерів податкової на придбання паперу. Тому й виникає багато проблем. До цього працівники купували папір за свої кошти.

Податківець відзначає, що в податковій бачили «дефекти» у тендерній пропозиції переможця, але вирішили, що відхиляти за ними пропозицію «не дуже тактично».

Вони у своїй пропозиції просто не написали слово «білий», колір паперу і надали оригінали сертифікатів, тому там немає мокрої печатки. В АМКУ вирішили, що це невідповідність умовам. Ми це бачили, але приймати рішення таке, що у зв’язку з тим, що не вказано колір «білий», для нас… не дуже тактично, – відзначає Олег Жибров.

Співробітник податкової ділиться досвідом: кілька місяців тому, каже, проводили схожий тендер. Були майже всі ті ж учасники, виграла найдешевша пропозиція. Але «Український папір», пропозиція якого була найдорожчою, подав скаргу.

Ми визнали переможцем найдешевших і просили затвердити АМКУ це рішення на підставі основного принципу держзакупівель: максимальна економія і ефективність. Але АМКУ взяв до уваги чисто технічні характеристики, відповідно до яких пропозиції інших учасників не відповідали умовам, – розповідає податківець.

Досвід попереднього тендеру вплинув на рішення, які приймалися у нинішньому тендері, але не позбавив порушень законодавства. Олег Жибров вважає, що причина в тому, що працівники без досвіду у тендерах неякісно роблять тендерну документацію.

Там прописують такі технічні вимоги, які дозволяють учасникам маніпулювати цим. Тому ми прийняли рішення в технічних умовах тепер прописувати лише щільність і колір і максимально їх спрощувати. Вивчення питання показало, що офісний папір не підлягає обов’язковій сертифікації в нашій державі і вимагати від учасників надання сертифікатів не відповідає законодавству, – каже Олег Жибров. – Висновок по двох закупівлях ми зробимо на третій закупівлі. Вона буде скоро, може місяць, дивлячись на перспективи фінансування.

«ОФІСМАКС УКРАЇНА»: ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ НЕ БУЛО

Що ж це за компанія, до пропозиції якої так «максимально об’єктивно» підійшли у волинській податковій? ТОВ «Компанія «Офісмакс Україна» зареєстрована у червні 2014 року у Львові. Засновник – 71-річна львів’янка Віра Іванівна Татух, директор – Хмеляк Іван Володимирович.

Невдовзі після реєстрації компанія взялася за тендери. За чотири роки це більше 30 підписаних контрактів на 8,2 мільйона гривень. Серед них і великі договори на постачання офісного устаткування для львівської поліції, судової адміністрації і прокуратури.

У 2016 році компанія стала фігурантом кримінальної справи щодо закупівель прокуратури Львівської області. Слідство нібито встановило, що протягом 2015 року прокуратура оплачувала товари, роботи та послуги, які не поставлялись та не виконувались, а також без проведення тендерів і за завищеними цінами. Серед компаній, яким прокуратура перераховувала кошти – «Офісмакс Україна» та ще одна львівська ТОВ «Ромус-поліграф», яка на ринку вже 20 років і має величезний тендерний досвід.

В одній з ухвал у цій справі суд дозволив детективам Національного антикорупційного бюро обшук приміщення у Львові, де за однією адресою нібито знаходилися «Ромус-поліграф» та «Офісмакс Україна». Це може свідчити про пов’язаність досвідченої і молодої компанії.

На пов’язаність вказують і однакові контактні номери, які інколи з’являються в тендерній документації. Зокрема, щонайменше дві установи у серпні минулого року і в лютому цього року у своїх звітах про виконання договорів закупівлі із «Ромус-поліграф» вказали контактний номер компанії такий же, як і мобільний номер директора «Офісмакс Україна» Івана Хмеляка в тендерній пропозиції.

Зателефонувавши за вказаним номером ми потрапили навіть не до Івана Хмеляка, а до нібито представника компанії «Офісмакс Україна», який відмовився представлятися. Чоловік розповів, що після першого тендеру податківці змінили тендерну документацію. Для її формування використали державний стандарт з умовами по щільності. Запевнив, що ніякого «взаємозв’язку» між ними і податківцями не було. Мовляв, якби був, то і на попередньому тендері вони би перемогли.

До цього тендеру я взагалі не знав про такий ГОСТ. Але хто його виробляє за українськими ГОСТами? В Україні немає виробництва офісного паперу, все імпортоване. Тим не менше мусили знайти таку марку, яка би вписалася в ті технічні характеристики, – розповідає представник компанії, який нібито займається тендерами в «Офісмакс Україна». – Я розумію, що вас цікавить чи був там якийсь взаємозв’язок. Його не було. Якби був, то нас би і в першій процедурі не «бортанули» як молодих, а ми б нормально пройшли.

Представник «Офісмакс Україна» скаржиться, що київський «Український папір» цілеспрямовано оскаржує і зриває тендери. Мовляв, саме через них замовники інколи по 3-5 разів мусять оголошувати тендери, щоб забезпечити потреби. Вважає, що у їхній тендерній пропозиції все було нормально.

В цій галузі така конкуренція, що часто або забивають ціну так, що вона стає недоцільною, або замовника доводять до трьох, чотирьох, п’яти повторних оголошень і по півроку не дають придбати товар, бо то один учасник оскаржує, то інший. «Український папір» мабуть лідер в Україні за кількістю скарг. Віп-клієнти в антимонопольному, – каже чоловік. – В нас із документами все нормально було. Замовник, думаю, рятував процедуру, бо якщо є потреба, її треба закривати. Бо новий тендер це ще місяць, а то й два без паперу.

Щодо кримінального провадження, то представник компанії каже, що їхня фірма не несе відповідальності, вони проходили там як свідок. Натомість зв’язок компанії «Офісмакс Україна» із «Ромус-поліграф» чоловік наполегливо відмовився коментувати.

Навіть якщо б ці компанії були конкурентами, партнерами, чи якимось іншим чином пов’язані, я б не коментував їхню роботу. Не розумію для чого це вам. Що це дасть? Думаю, ми цю тему опустимо, – уникає питання представник «Офісмакс Україна». – Те, який вклад ці компанії зробили в збільшення прозорості і конкуренції на ринку, ніхто не хоче помічати. Скільки ми замовників вивели на чисту воду. Поки ні те, ні те підприємство не виходило, тут був цвинтар в Західній Україні. «Український папір» купляв по максимуму дорого і ніхто нічим не цікавився. Не було конкуренції.

Ми спробували зв’язатися із директором компанії «Український папір» аби дізнатися їхню позицію щодо тендеру волинської податкової. Однак, на залишений номер так ніхто і не перетелефонував.

Юрій Горбач

Публікація підготовлена в рамках  проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED